Niestety wypadki komunikacyjne zdarzają się na naszych drogach każdego dnia. Ich przyczyny są różne. Mogą wynikać z niedostosowania się do warunków drogowych, rozkojarzenia albo – nie ma co ukrywać – jeździe pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Jeśli jesteś osobą poszkodowaną w wypadku, możesz starać się o odszkodowanie za poniesione szkody. Co warto wiedzieć o odszkodowaniach po wypadku i jakie kroki wykonać, aby je dostać?
Wypadek komunikacyjny czy stłuczka?
Rozważania o wypadkach komunikacyjnych dobrze jest zacząć od wyjaśnienia dwóch pojęć: stłuczki oraz wypadku. Powszechnie zdarza się, że pojęcia te mylimy i stłuczkę nazywamy wypadkiem. W rzeczywistości między tymi pojęciami istnieje spora różnica:
- stłuczka – zdarzenie drogowe, w którym doszło do szkód mienia, ale nie ma rannych;
- wypadek – zdarzenie, w którym jest przynajmniej jedna osoba ranna.
W przypadku, gdy mamy do czynienia z wypadkiem drogowym, może przysługiwać nam nie tylko odszkodowanie za szkody materialne, ale także za to, że w wyniku zdarzenia ucierpiało nasze zdrowie.
Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku?
Odszkodowanie dla osoby, która nie jest sprawcą wypadku, będzie mogło zostać przyznane z polisy OC sprawcy. Może obejmować:
- koszt naprawy pojazdu;
- leczenie i rehabilitację poszkodowanego w wypadku;
- utracone dochody – po wypadku poszkodowany może nie być zdolny do pracy.
Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku? Wbrew pozorom sprawa ta nie zawsze jest prosta. Warto działać od razu – gdy poszkodowanym zostanie udzielona pomoc i wszyscy są bezpieczni, należy zgłosić szkodę do ubezpieczyciela, gdzie sprawca wypadku ma wykupione OC. Ubezpieczyciel szacuje wartość odszkodowania i przedstawia ją. Możemy w takiej sytuacji zaakceptować kwotę odszkodowania albo się z nią nie zgodzić.
Jeśli, poza szkodami materialnymi, ucierpiało także Twoje zdrowie, potrzebne będzie zebrane pełnej dokumentacji, która pozwoli oszacować poniesione straty.
Odszkodowanie po wypadku – dokumentacja
W czasie gromadzenia dokumentacji ważna jest dokładność. Zwracając uwagę na szczegóły, zwiększasz swoją szansę na otrzymanie sprawiedliwego odszkodowania. Dobrze jest więc zgromadzić pełną dokumentację, która będzie zawierała najpotrzebniejsze informacje:
- dokumentacja medyczna – jeśli ucierpiało Twoje zdrowie, w dokumentach zawrzyj wszelkie informacje o leczeniu – łącznie z rachunkami;
- protokół policyjny – ważny dokument sporządzony przez funkcjonariuszy na miejscu zdarzenia;
- oświadczenie sprawcy – powinny znaleźć się tam dokładne informacje dotyczące wypadku;
- zdjęcia – mogą rozjaśnić sprawę, więc warto fotografować zarówno miejscu wypadku, jak i samego siebie – jeśli masz obrażenia.
Ile się czeka na odszkodowanie zdrowotne po wypadku?
Jeśli wiesz już, jak uzyskać odszkodowanie po wypadku, pozostało nam odpowiedzieć na inne bardzo ważne pytanie: ile się czeka na odszkodowanie zdrowotne po wypadku? Ubezpieczyciel ma 30 dni na rozpatrzenie zgłoszenia i podjęcie decyzji. W bardziej skomplikowanych sprawach czas ten może wydłużyć się do 90 dni albo jeszcze dłużej.
Być może potrzebujesz porady prawnej w sprawie odszkodowania po wypadku? Zapraszamy do naszej skutecznej kancelarii adwokackiej!

W 2015 r. ukończyłem dzienne studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Jestem wpisany na listę adwokatów świętokrzyskiej izby adwokackiej w Kielcach, a także absolwentem Center for American Law Studies organizowanym przez University of Florida. Biegle posługuję się językiem angielskim w tym angielskim prawniczym. Specjalizuję się w prawie karnym, cywilnym oraz gospodarczym.