Jak ogłosić upadłość firmy? Ogłaszanie bankructwa krok po kroku

Ogłoszenie bankructwa firmy to z pewnością jedna z trudniejszych decyzji. Zdarzają się jednak sytuacje, w których przedsiębiorca nie ma większego pola manewru i upadłość firmy wydaje się jedyną słuszną decyzją. Jak ogłosić upadłość i co się dzieje po wcieleniu jej w życie? Kto ogłasza upadłość firmy i jakie są tego konsekwencje? Jeśli zastanawiasz się nad …

Jak ogłosić upadłość firmy? Ogłaszanie bankructwa krok po kroku Read More »

Areszt na 3 miesiące i co dalej? Wszystko, co musisz wiedzieć o areszcie tymczasowym

Decyzja o tymczasowym aresztowaniu podejmowana jest przez prokuratora, który uznaje, że istnieją przesłanki ku temu, aby pozbawić wolności podejrzanego lub oskarżonego o popełnienie przestępstwa. To środek zapobiegawczy, który stosowany jest w Polsce bardzo często. Z tego powodu warto wiedzieć, jak wygląda tymczasowe aresztowanie w praktyce. Komu grozi, ile trwa i co dzieje się po jego …

Areszt na 3 miesiące i co dalej? Wszystko, co musisz wiedzieć o areszcie tymczasowym Read More »

Prawnik trzymający w ręku wagę szalkową

Co grozi za prowadzenie pojazdu po alkoholu? Aspekty prawne i społeczne

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu to poważne wykroczenie, które niesie za sobą zarówno konsekwencje prawne, jak i społeczne. W tym wpisie przyjrzymy się obu tym aspektom, aby uświadomić, jak wielką odpowiedzialność ponosimy, decydując się na takie działanie. Prawne konsekwencje prowadzenia pojazdu po alkoholu W polskim prawie odróżnia się stan po spożyciu alkoholu (0,2-0,5‰ alkoholu we …

Co grozi za prowadzenie pojazdu po alkoholu? Aspekty prawne i społeczne Read More »

Adwokat przeglądający dokumeny

Obrona konieczna – granice prawne samoobrony

W życiu każdego człowieka mogą nastąpić sytuacje, w których konieczne jest podjęcie działań obronnych. Prawo do samoobrony jest fundamentem prawnym, pozwalającym na ochronę własnej osoby, innych ludzi, a także mienia przed bezprawnymi atakami. Kluczowe staje się jednak zrozumienie, gdzie przebiegają granice legalnej samoobrony, aby nie przekroczyć zasad obrony koniecznej. Co to jest obrona konieczna? Obrona …

Obrona konieczna – granice prawne samoobrony Read More »

egzekucja komornicza

Jak chronić swoje aktywa przed egzekucją komorniczą?

Egzekucja komornicza to proces, w którym komornik – na zlecenie wierzyciela –  zajmuje majątek dłużnika w celu spłaty jego zobowiązań. Aby skutecznie chronić swoje aktywa, kluczowe jest zrozumienie, jakie prawa i możliwości ma dłużnik w takiej sytuacji. Dlatego serdecznie zapraszamy do przeczytania tego wpisu! Poznaj swoje prawa Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z przepisami prawa …

Jak chronić swoje aktywa przed egzekucją komorniczą? Read More »

rozmowa z prawnikiem

8 pytań, które warto zadać prawnikowi

Wybór odpowiedniego prawnika to kluczowy krok w skutecznym rozwiązywaniu spraw prawnych. Aby upewnić się, że wybierasz najlepszą możliwą opcję, ważne jest, aby zadawać właściwe pytania. Oto dziesięć kluczowych pytań, które warto zadać prawnikowi podczas pierwszego spotkania. 1. Jakie jest Pana/Pani doświadczenie w obszarze związanym z moją sprawą? Zrozumienie doświadczenia prawnika w konkretnym obszarze prawa pomoże …

8 pytań, które warto zadać prawnikowi Read More »

jak odwołać się od decyzji

Jak skutecznie odwołać się od niekorzystnej decyzji administracyjnej?

Czy otrzymałeś/aś niedawno decyzję administracyjną, z którą się nie zgadzasz? Może dotyczy ona Twojej działalności gospodarczej, budowy domu czy przyznania świadczenia – i wydaje Ci się, że nie uwzględnia ona wszystkich faktów lub została wydana z naruszeniem prawa. Istnieje sposób, aby poddać w wątpliwośc taką decyzję: proces odwoławczy. W tym artykule dowiesz się, jak krok …

Jak skutecznie odwołać się od niekorzystnej decyzji administracyjnej? Read More »

zasiedzenie nieruchomosci

Zasiedzenie nieruchomości – co warto wiedzieć?

Interesuje Cię temat zasiedzenia nieruchomości? Nasz wpis wyjaśnia, czym zasiedzenie nieruchomości w dobrej wierze różni się od zasiedzenia w złej wierze i jakie są kluczowe kroki w tym procesie. Dowiedz się więcej i zabezpiecz swoje prawa majątkowe. Czym jest zasiedzenie nieruchomości ?  Zasiedzenie nieruchomości jest sposobem nabycia jej prawa własności przez nieuprawnionego posiadacza wskutek faktycznego …

Zasiedzenie nieruchomości – co warto wiedzieć? Read More »

męska dłoń podpisująca umowę

Stwierdzenie nabycia spadku: krok po kroku

Stwierdzenie nabycia spadku to jedna z fundamentalnych instytucji, z jakimi zmagają się spadkobiercy. Swoją drogą to złożony proces, który wymaga od nas nie tylko znajomości przepisów prawa, ale również cierpliwości i precyzji. W tym wpisie, krok po kroku, przybliżymy procedurę stwierdzenia nabycia spadku. Serdecznie zapraszamy do lektury! Stwierdzenie nabycia spadku jest postępowaniem sądowym, którego celem jest …

Stwierdzenie nabycia spadku: krok po kroku Read More »

KOSZTY SĄDOWE

Instytucja zwolnienia od kosztów sądowych w postępowaniu cywilnym i ustanowienia adwokata lub radcy prawnego z urzędu są uregulowaniami, których zamierzeniem jest zapewnienie dostępu do Sądu osobom bez wystarczających środków pieniężnych.             Wniosek o zwolnienie lub/i ustanowienie pełnomocnika najrozsądniej złożyć już wraz z pozwem/wnioskiem, załączając odpowiedni formularz, który zawiera podstawowe informacje o Państwa osobie.             Wniesienie …

KOSZTY SĄDOWE Read More »