Jak ogłosić upadłość firmy? Ogłaszanie bankructwa krok po kroku

Ogłoszenie bankructwa firmy to z pewnością jedna z trudniejszych decyzji. Zdarzają się jednak sytuacje, w których przedsiębiorca nie ma większego pola manewru i upadłość firmy wydaje się jedyną słuszną decyzją. Jak ogłosić upadłość i co się dzieje po wcieleniu jej w życie? Kto ogłasza upadłość firmy i jakie są tego konsekwencje? Jeśli zastanawiasz się nad ogłoszeniem bankructwa, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Na czym polega upadłość firmy?

Gdy przedsiębiorstwo ma problemy finansowe, złożenie wniosku o upadłość firmy często jest jedynym ratunkiem. Ogłoszenie bankructwa jest procesem prawnym, którego celem jest likwidacja majątku firmy. Dzieje się tak wtedy, gdy firma ma problem z opłaceniem wierzycieli. Jest niewypłacalna. Ogłoszenie upadłości prowadzi zwykle do zamknięcia działalności. Firma przestaje istnieć, majątek jest sprzedany, a wierzyciele mogą zostać opłaceni.

Jak ogłosić upadłość firmy?

Ogłaszanie upadłości firmy jest procesem, w który musi zostać zaangażowany sąd. To niezwykle poważna decyzja, którą dobrze jest wcześniej dokładnie przeanalizować. Istotne jest reagowanie w odpowiednim czasie – nie za szybko i nie za wolno. Ogłoszenie upadłości firmy poprzedzone jest następującymi po sobie krokami:

  • Analiza finansów – ogłoszenie upadłości firmy powinno zostać poprzedzone dokładną analizą. Czy firma istotnie jest niewypłacalna? 
  • Wniosek o upadłość firmy – wniosek składa się w sądzie rejonowym. Musi zawierać wszelkie niezbędne informacje, takie jak wykaz majątku, listę zobowiązań i przyczyny niewypłacalności.
  • Rozpatrzenie wniosku – sąd rozpatruje wniosek. Jeśli uzna, że ogłoszenie upadłości jest zasadne, wyznaczy syndyka do zarządzania majątkiem.
  • Likwidacja majątku – syndyk likwiduje majątek firmy – jego celem jest spłata wierzycieli.
  • Podział majątku – pieniądze pozyskane ze sprzedaży majątku zostają podzielone między wierzycieli

Kto ogłasza upadłość firmy?

Wniosek o ogłoszenie upadłości firmy może zostać złożony przez samego przedsiębiorcę, jeśli uzna on, że bankructwo jest jedyną słuszną drogą. Jednak to nie jedyna możliwość. Może to również zrobić wierzyciel, któremu winne są pieniądze. W niektórych przypadkach ogłoszenie upadłości firmy zostaje zainicjowane przez organy państwowe – urząd skarbowy albo ZUS. 

Ogłoszenie upadłości firmy często wymaga profesjonalnej porady prawnej. To skomplikowany proces, w którym łatwo o pomyłkę. Jeśli Twoja firma ma problemy z wypłacalnością, skontaktuj się z naszą kancelarią adwokacką.