Decyzja o tymczasowym aresztowaniu podejmowana jest przez prokuratora, który uznaje, że istnieją przesłanki ku temu, aby pozbawić wolności podejrzanego lub oskarżonego o popełnienie przestępstwa. To środek zapobiegawczy, który stosowany jest w Polsce bardzo często. Z tego powodu warto wiedzieć, jak wygląda tymczasowe aresztowanie w praktyce. Komu grozi, ile trwa i co dzieje się po jego zakończeniu? Przeczytaj artykuł i rozwiej swoje wątpliwości.
Tymczasowe aresztowanie – kiedy się stosuje?
Wniosek o areszcie tymczasowym wpływa do sądu za sprawą prokuratora. Jeśli sąd uzna go za zasadny, podejmuje decyzję o podjęciu środków zapobiegawczych. Zwykle areszt ten stosuje się w sytuacjach gdy:
- Istnieje wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa – muszą istnieć przesłanki lub dowody świadczące o tym, że podejrzany lub oskarżony może popełnić przestępstwo. W takich sytuacjach dla ogólnego bezpieczeństwa stosuje się środki zapobiegawcze.
- Możliwe jest ukrywanie się lub ucieczka – w przypadku ryzyka próby ucieczki sąd może podjąć decyzję o areszcie tymczasowym.
- Podejrzenie matactwa – nierzadko zdarza się, że podejrzany lub oskarżony wpływa na świadków albo niszczy dowody – w takich sytuacjach dla bezpieczeństwa sprawy tymczasowy areszt jest wskazany.
- Wysoka szkodliwość społeczna czynu – jeśli sprawa dotyczy poważnego przestępstwa, które dla podejrzanego lub oskarżonego mogą oznaczać surową karę, istnieje duża szansa na areszt tymczasowy.
Ile trwa tymczasowe aresztowanie?
Tymczasowe aresztowanie jest poważną sprawą, a decyzja o pozbawieniu wolności człowieka, którego postępowanie jeszcze się nie zakończyło, wymaga solidnej argumentacji. To, ile trwa tymczasowe aresztowanie, zależy od wielu czynników. Podstawową zasadą jest jednak to, że nie może trwać dłużej niż trzy miesiące. Warto jednak pamiętać, że areszt tymczasowy może zostać przedłużony.
Areszt na 3 miesiące i co dalej?
Tymczasowe aresztowanie może zostać przedłużone w szczególnych przypadkach. W zależności od tego, o jakiej konkretnie sytuacji mówimy, sąd może podjąć decyzję o przedłużeniu aresztu:
- Do 12 miesięcy – jeśli dochodzenie jest skomplikowane i wymaga szczególnych i dokładnych działań, sąd może zdecydować o przedłużeniu aresztu do 12 miesięcy.
- Powyżej 12 miesięcy – w wyjątkowych sytuacjach, gdy śledztwo przeciąga się z różnych powodów, trwający 12 miesięcy areszt może zostać dodatkowo przedłużony. Nie może jednak trwać dłużej niż 24 miesiące do czasu ukończenia postępowania przygotowawczego.
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej dotyczącej aresztu tymczasowego, skontaktuj się z naszą kancelarią adwokacką.
W 2015 r. ukończyłem dzienne studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Jestem wpisany na listę adwokatów świętokrzyskiej izby adwokackiej w Kielcach, a także absolwentem Center for American Law Studies organizowanym przez University of Florida. Biegle posługuję się językiem angielskim w tym angielskim prawniczym. Specjalizuję się w prawie karnym, cywilnym oraz gospodarczym.