Czy otrzymałeś/aś niedawno decyzję administracyjną, z którą się nie zgadzasz? Może dotyczy ona Twojej działalności gospodarczej, budowy domu czy przyznania świadczenia – i wydaje Ci się, że nie uwzględnia ona wszystkich faktów lub została wydana z naruszeniem prawa. Istnieje sposób, aby poddać w wątpliwośc taką decyzję: proces odwoławczy. W tym artykule dowiesz się, jak krok po kroku przygotować i złożyć odwołanie.
Krok 1: Zrozumienie decyzji
Przeczytaj pismo uważnie. Zwróć uwagę na jego uzasadnienie – powody, dla których organ administracyjny podjął taką, a nie inną decyzję. Sprawdź, czy decyzja zawiera wszystkie wymagane elementy, takie jak pouczenie o prawie do złożenia odwołania, terminie i miejscu, gdzie je należy złożyć.
Krok 2: Określenie terminu na odwołanie
Z reguły masz 14 dni od daty otrzymania decyzji na złożenie odwołania, ale ten termin może się różnić w zależności od przypadku i jest zawsze podany w pouczeniu. Nie przegap tego terminu, gdyż odwołanie złożone po terminie będzie miało małe szanse na rozpatrzenie.
Krok 3: Zebranie dodatkowych dowodów
Jeśli masz nowe dowody lub informacje, które nie były wcześniej rozpatrywane, załącz je do odwołania. Mogą to być np. nowe zaświadczenia, opinie ekspertów czy dodatkowe dokumenty.
Krok 4: Napisanie odwołania
Odwołanie powinno być pisemne i zawierać:
- Twoje imię, nazwisko i adres;
- Oznaczenie decyzji, od której się odwołujesz (np. numer, data);
- Dokładne argumenty, dlaczego uważasz decyzję za niewłaściwą;
- Ewentualne nowe dowody;
- Twoje podpis.
Krok 5: Wskazanie żądania
Jasno określ, czego oczekujesz – czy jest to uchylenie decyzji w całości, zmiana jej treści, czy przeprowadzenie ponownego rozpatrzenia sprawy.
Krok 6: Złożenie odwołania
Odwołanie należy złożyć w organie, który wydał decyzję (np. urząd miasta, gminy), chyba że decyzja wskazuje inaczej. Warto zrobić to osobiście i zachować potwierdzenie nadania, albo wysłać pismo za pośrednictwem poczty z potwierdzeniem odbioru.
Krok 7: Cierpliwość
Po złożeniu odwołania musisz poczekać na jego rozpatrzenie. Jeśli organ administracyjny utrzyma w mocy swoją decyzję, masz prawo złożyć skargę do sądu administracyjnego.
Co ważne:
- Odwołanie nie wstrzymuje automatycznie wykonania decyzji. Jeśli chcesz to zrobić, musisz złożyć osobny wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji.
- W trakcie postępowania odwoławczego masz prawo do korzystania z pomocy prawnika lub radcy prawnego.
- Jeżeli uważasz, że sprawa jest zbyt skomplikowana, rozważ konsultację z prawnikiem specjalizującym się w prawie administracyjnym.
Pamiętaj, że odwołanie to Twoje prawo, a dokładne i przemyślane jego przygotowanie zwiększa szansę na pozytywne rozpatrzenie sprawy. Nie bój się korzystać z dostępnych środków prawnych, aby dochodzić swoich praw!
Jeśli potrzebujesz wsparcia adwokata z Końskich w procesie odwoławczym – serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią!
W 2015 r. ukończyłem dzienne studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Jestem wpisany na listę adwokatów świętokrzyskiej izby adwokackiej w Kielcach, a także absolwentem Center for American Law Studies organizowanym przez University of Florida. Biegle posługuję się językiem angielskim w tym angielskim prawniczym. Specjalizuję się w prawie karnym, cywilnym oraz gospodarczym.